Almanya'da dört camiye bomba ihbarı yapıldı

Almanya'da üç camiye bomba ihbarı yapıldı

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Essen-Stelle, Hagen-Haspe ve Unna camilerine bomba tehditler nedeniyle tahliye edildi.

DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin’den alınan bilgiye göre Essen-Stelle, Hagen-Haspe ve Unna elektronik postalar yolu ile bomba ihbarı yapıldığı ve mailde “Camilerinizi havaya uçuracağız” tehdit yazısı gönderildiğini ifade etti.

Sözkonusu maillerin yerel emniyet ile paylaşıldığını belirten Alptekin, Polis camillerde geniş güvenlik önlemi aldığını, uzman ekiplerle arama yaptığını ve arama neticesinde camilerde herhangi bir patlayıcı maddeye rastlanmadığını ve ihbarların asılsız olduğunu belirtti.

Ayrıca 21.00 sıralarında aynı eyalette Bielefeld DİTİB Merkez Camii’ne bomba ihbarı yapıldı.

Bielefeld DİTİB Merkez Camii Başkanı Adil Önder’in verdiği bilgiye göre diğer camilere elektronik posta yolu ile gönderilen benzer bomba ihbarının kendi camilerine de gönderildiğini ifade etti. 17.00’de gönderilen tehdit mailinin 21.00’de fark edilerek polisle paylaşıldığını belirten Önder, 21.15 gibi polis ekiplerinin camiye gelerek geniş önlemler aldığını, 22.25 itibariyle polislerin cami ve müştemilatında aramaya devam ettiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler: Almanya'da üç camiye bomba ihbarı yapıldı