Türkiye'de Aylık Kazanç Sağlayacak Yeni Yatırım Fırsatı

Türkiye'de Aylık Kazanç Sağlayacak Yeni Yatırım Fırsatı

Erkan Yağcı; Avrupa'da yaşayan vatandaşlar olarak son birkaç yıldır ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve bilhassa fiziksel saldırıların zirve yaptığı şu zamanlarda, biz Türkler olarak bütün yatırımlarımızı ve birikimlerimizi sadece buraya yapmamızın ne ka

Türkiye'de yatırım denince aklımıza ne geliyor?


Birinci olarak bir ev, daire veya dükkan almak oluyor. Fakat bu konuda birinci neslin yeterince yatırım yaptığını görüyoruz. Yıllardır Türkiye’deki evler, apartmanlar, daireler birgün geri döneceğiz diye boş tutuluyor. Bizim 2. ve 3. nesil olarak bu konuda yatırım yapmak bana pek cazip gelmiyor. Şöyleki:

 

Bir daire almayı düşündüğümüzde en azından 200 - 250 bin TL gözden çıkarmamız gerekecek. Fakat bunun karşılığında bize getirisi ne olacak? Kiraya verdiğimiz takdirde 500 - 600 TL aylık kira geliri sağlayacaktır. Ama tabiki bununla birlikte bir kiracımız olacak ve biz yutdışında yaşadığımız için sürekli kiracı ile muhatap olamıyoruz. Kira borcu birikecek, ödemeyecek, ben zaten senin evinin bekçiliğini yapıyorum. Bir de kiramı vereceğim diyecek. Malımıza mülkümüze zararverecek. İcralık, mehkemelik olunacak, bunlar ister istemez başımıza gelecektir. Biz yine de herşeyi olumlu olarak düşündüğümüzde, olaya ticari olarak baktığımızda bu yapmış olduğumuz yatırım kaç yılda geri dönecek. 600 TL aylık kira ile yılda 7.200 TL kira gelirimiz olacak. Hiçbir bakım ve tamir giderimiz olmasa bile 225.000 TL / 7.200 TL = 31 yılda kendini amorti edecek ikinci olarak aklımıza gelen Türkiye'den emekli olmak.

 

Tabiki burada da bir yatırım yapmamız gerekecek. Örneğin 5400 günden borçlansak bugün için günlük 21,65 TL ödeme yapmamız gerekecek. Buda toplamda 116.900 TL tutacak. Bunun karşılığında ne alacağız? Alabilirsek yaklaşık olarak 1.300 TL aylik. Neden alabilirsek dedim. Çünkü; Avrupa'da yaşayan ve çalışan veya sosyal yardım aldığımız müddetçe bu imkandan resmiyette faydalanamıyoruz.

 

Biz şayet Türkiye'ye dönüp emekli olduğumuzda yapmış olduğumuz yatırım bize 7,5 yılda geri dönüp amorti edecektir. Tabiki bu yatırım biraz daha cazip ve devlet garantilidir.

 

Bizim önerdiğimiz en son çıkan yasayla önemli yatırım aracı: 10 KW ŞEBEKEYE SATIŞLI FOTOVOLTAIK SİSTEM:

 

Yeni çıkan yönetmelikle birlikte artık bütün elektrik aboneleri sözleşme gücüne göre veya maksimum 10 kw kurulu güce kadar elektrik üretebilir ve fazla üretmiş olduğu elektriği şebekeye satabilir. Güneş panellerinin 25 + yıl elektrik üretim garantisi olduğu için sizlerde 25 yıldan fazla kendi elektriğinizi üretecek ve fazla üretmiş olduğunuz elektriği şebekeye satarak aylık para kazanabileceksiniz Güneş Enerji sistemleri ülkemizde bölgesel güneş süreleri dikkate alındığında 1500 / 1800 saat yıl bazda seyir etmektedir Bu da çatımıza kuracağımız 10 Kw kurulu güçte bir solar sistemin yılda 15000 - 18000 kwh elektrik enerjisi üreteceği anlamına gelmektedir Örneğin Türkiye'deki evimizde bizler sadece izin sezonunda en fazla 4- 6 hafta kalabiliyoruz. 8urada tüketeceğimiz elektrik bu zaman zarfinda maksimum 450-500 kWh tır. Geriye kalan yaklaşık 17.000 kWh şebekeye 13,3 Dollar çent ten satıp karşılığında aylık 750 TL gelir sağlayabiliriz. Bu şekilde elde etmiş olduğumuz gelire devlet gelir vergisi muafiyeti getirmiştir. Kira gelirinde olduğu gibi gelir vergisi ödenmeyecektir. 10 Kw Şebeke Bağlantılı Güneş Enerji Sistemleri İçin Nasıl Başvuru Yapabilirim?

 

Kendi eviniz veya işyeriniz varsa ister mülk sahibi olun ister kiracı olun başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Sistem şebeke üzerinden çalışacağı için elektrik abonesi olmanız gerekmektedir. Yani bulunduğunuz yerde şebekeye bağlı bir elektrik hattının olması yeterlidir.

 

Arzu ettiğiniz takdirde ücretsiz keşif yaparız. Hazırlayacağımız dosya içerisinde;

1 - Lisanssız Üretim Bağlantı Başvuru Formu,

2- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

3- Tapu fotokopisi (mülk sahibi için) veya kira sözleşmesi (kiracı için),

4- Birden fazla oturan site veya apartmanlar için yönetim kurulu karar defterine alınacak karar örneği,

5- Yapı ruhsatı veya iskan belgesi olmalıdır.

 

Bütün bu işlemleriniz için tarafımıza yetki belgesi vermeniz durumunda başvuru dosyanız hazırlanır, çağrı mektubu süreci, projelendirme ve montaj firmamızdan tarafından avrupa kalitesinde yerine getirilir.

 

10 Kw Şebeke Bağlantılı Güneş Enerji Sistemleri İçerisindeki Ekipmanlar Nelerdir?

 

Firmamız hem yerel hem de uluslararası bir çok firmanın distribütörlüğünü yapmaktadır. 10 Kw Güneş Enerji sistemleri içerisinde kullanılacak bütün malzemeleriniz tarafımızca stoklarımızdan karşılanmaktadır.

 

Kullandığımız ürünlerde Güneş Panelleri 10 yıl üretici garantisi ve 25 yıl elektrik üretim garantisine sahiptir. Diğer ürünlerimizde de 5 yıl distribütör garantisi geçerlidir.

 

10 Kw Şebeke Bağlantılı Güneş Enerji Sistemi İçin Maliyet Tablosu Nedir?


işin toplam bedeli başvuru dosyasının hazırlanması, çağrı mektubu süreci, projelendirme ve montaj dahil olmak üzere 12.000 € %18 kdv'dir.

 

10 Kw Şebeke Bağlantılı Güneş Enerji Sisteminden Kazancım ve Amortisman Süresi Nedir?


10 Kw Şebeke Bağlantılı Güneş Enerji Sistemi sayesinde ödemiş olduğunuz aylık elektrik faturasından kurtulursunuz. Ayrıca, aylık olarak üretmekte olduğunuz fazla elektriği şebekeye satarak kazanç elde edersiniz. Şu anda kw başına 0,133$ dolar/cent tutarında alım yapmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki güneşlenme süresi dikkate alındığında maksimum 5 yıl ile 6 yıl arasında amortisman süreniz olacaktır.

 

Güneş Panelinizin ömrü 25 + yıl olduğunu düşündüğümüzde müthiş bir kârlı yatırım aracının sahibi olduğunuza şüphe bırakmaz. Daha geniş bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: