Münih’te 180 fahri Kur’an kursu öğreticisine yeterlilik belgesi verildi

Münih’te 180 fahri Kur’an kursu öğreticisine yeterlilik belgesi verildi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Münih Dini Danışma Kurulu Başkanlığı ve Güney Bavyera Eyalet Birliği koordinesinde cami derneklerinde görev yapmaya hak kazanan fahri öğreticilere "Yeterlilik Belgeleri" düzenlenen törenle takdim edildi.

Münih DİTİB Miraç Camii Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Münih Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Tanış, Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Recep Bal’ın yanı sıra dernek başkan ve yöneticileri, din görevlileri ile derneklerde görev yapan fahri öğreticiler katıldı.

Yoğun katılımın olduğu törende Münih DİTİB Dini Danışma Kurulu tarafından yapılan sınavda başarılı olan 180 fahri öğreticiye yeterlilik belgesi verildi.

Cami dernekleri, toplumun önemli bir parçasıdır

Program ev sahibi Münih DİTİB Miraç Camii dernek başkanı Ayhan Gök’ün selamlama konuşmasının ardından, Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Recep Bal, cami derneklerinde sunulan eğitim faaliyetlerinin önemine değindi. Bal, “Cami dernekleri, toplumun önemli bir parçasıdır ve sadece ibadet mekanları olarak değil, aynı zamanda eğitim ve toplumsal gelişim merkezleri olarak da büyük bir rol oynamaktadır. Cami derneklerinin bu önemli işlevini desteklemeye devam etmek, toplumumuzun daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemesine katkı sağlayacaktır” dedi.

İslam medeniyeti cami merkezli medeniyettir

İslam medeniyetinin cami merkezli bir medeniyet olduğuna vurgu yapan Münih Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Tanış da, “Camiler, İslam medeniyetinin ruhunu ve temel taşlarını oluşturan en önemli yapılardır. İslam medeniyeti, sadece dini ibadetlerin yapıldığı mekân olarak değil, aynı zamanda toplumun bilgi, eğitim, kültür ve sosyal yaşamın merkezi olarak işlev gören camilerin inşa edilmesi ve sürdürülmesiyle büyümüş ve gelişmiştir” dedi.

Camiler, ilim ve bilim merkezleri olarak hizmet verir

Cami merkezli İslam medeniyetinin, eğitim faaliyetleri ile öne çıktığına dikkat çeken Tanış, “Camiler, ilim ve bilim merkezleri olarak hizmet verir, kütüphaneler ve okuma salonları barındırır. Bu alanlar, düşünce, fikir ve bilgi üretiminin yanı sıra, öğrencilerin yetiştiği yerlerdir. Bu sebeple eğitim ve öğretimin ancak nitelikli öğreticiler tarafından verilmesi gerekmektedir. Bu vesilesiyle gayretleri sebebiyle başta eğitimciler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Program sonunda fahri öğreticilik yapmaya hak kazanan 180 kursiyere yeterlilik belgesi verildi.

Ercüment Aydın / Münih

Anahtar Kelimeler: Münih’te 180 fahri Kur’an kursu öğreticisine yeter