Göttingen Camii’ne tehdit mektubu

Göttingen Camii’ne tehdit mektubu

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaleti Göttingen şehrinde camiye tehdit içerikli mektup gönderildi. 

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Göttingen Camii’ne, 18.05.2023 tarihinde ırkçı ifadelerin yer aldığı tehdit mektubu gönderildi.

Üzerinde gamalı haç ve “NSU 2.0” imzası bulunan mektupta “Bütün İslam’ı öldürün. Artık uzun sürmeyecek. Almanlar size gösterecek…” tehdit içerikli ifadeler yer alıyor.

Göttingen DİTİB Camii dernek başkanı Mehmet İbrahimbaş, olayın polisle paylaşıldığını ve suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti.

22 Eylül 2022 tarihinde caminin dış cephesine gamalı haç işareti çizildiği ve 8 Kasım 2022 tarihinde de posta yoluyla benzer tehdit mektubunun gönderildiğini belirten başkan İbrahimbaş,  “Cami cemaatimiz ve Göttingen’de yaşayan Müslümanlar olarak tedirginiz. Yönetim kurulu olarak sosyal medya hesabımızdan ve camiye gelen cemaatimize duyuruda bulunarak, sağduyulu olmaya davet ettik. Yönetim kurulu olarak cemaatimizin güven içerisinde camimize gelebilmeleri ve rahat ibadet edebilmeleri için tüm imkanları sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

Saldırıyı şiddetle kınadıklarını dile getiren İbrahimbaş, “Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya ve Göttingen Belediye Başkanı Petra Broistedt, bizlere geçmiş olsun dileklerini ilettiler ve tüm destekleriyle yanımızda olduklarını ifade ettiler” dedi.

Anahtar Kelimeler: Göttingen Camii’ne tehdit mektubu