Erdoğan: “84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimize sahip çıkacağız"

Erdoğan: “84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimize sahip çıkacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan: “84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimizi desteklemeyi, onlara sahip çıkmayı sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi'nde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca (YTB) "Doğumunun 75'inci Yılında Dr. Sadık Ahmet'i Anma Programı" düzenlendi.

Batı Trakya Türklerinin haklı mücadelesinin büyük savunucusu" Dr. Sadık Ahmet’in rahmetle yad edildiği anma programında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimizi desteklemeyi, onlara sahip çıkmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Batı Trakya Türk Azınlığının cesur sesi olan Sadık Ahmet Türk kimliğine sahip çıkan ilkeli ve kararlı duruşuyla Batı Trakya'daki kardeşlerimizle beraber 7’den 70’e tüm milletimizin de gönlünde taht kurduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Batı Trakya Türk Azınlığına bu sözlerle seslendi:
“Aziz vatandaşlarım,
Değerli soydaşlarım,
Kıymetli misafirler,

Sizleri en kalbi duygulanma, muttabbe, hürmetle selamlıyorum. Sizleri bu anlamlı program vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri merhum Doktor Sadık Ahmet’i doğumunun 75’inci yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum.

Doktor Sadık Ahmet hak ve özgürlük mücedelesiyle, sadece Batı Trakya Türklerine değil tüm Türk İslam coğrafyasına ve mazlum halklara ilham kaynağı oldu.

O, inandığı değerler uğrunda bedel ödemekten çekinmeyen, ismiyle müsemma davasına sadık bir mücadele adamıydı.

O, aynı zamanda feraseti, uzak görüşlülüğü, zengin kültürel bitkiyle adından soz ettiren önemli bir entellektüeldir.

O, "Türk kimliğini” yaşamak bir yana "Türk" demenin dahi yasak olduğu zor bir dönemde,"TÜRKÜM VE ÖYLE KALACAĞIM" diye haykıran yürekli bir insandı.

Batı Trakya Türk Azınlığının cesur sesi olan Sadık Ahmet Türk kimliğine sahip çıkan ilkeli ve kararlı duruşuyla Batı Trakya'daki kardeşlerimizle beraber 7’den 70’e tüm milletimizin de gönlünde taht kurdu.

Her türlü engellemeye ve baskıya rağmen Batı Trakya Türk Azınlığının elde ettiği kazanımlarda Doktor Sadık Ahmet’in çok büyük emeği vardır.

Batı Trakya Türkleri gasp edilen haklarına tamamen kavuşana kadar bu mücadele bitmeyecek, inşallah nesilden nesile, gönüldan gönüle kutlu bir meşale gibi taşınmaya devam edecektir.

Bu süreçte biz de 84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimizi desteklemeyi, onlara sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

İkili anlaşmalar ve uluslararası hukuk temelinde Batı Trakya Türklerinin kazanımlarını daha da ilerletmek için var gücümüzle çalışacağız.

Tüm bunları yaparken, elbette Doktor Sadık Ahmet gibi Batı Trakya davasının sembol isimlerine vefa borcumuzu ödemeyi ihmal etmeyeceğiz.

"Doktor Sadık Ahmıt kitabını" ve anma programını, Sadık Ahmet isminin ve onun ulvi ideallerinin yaşatılmasına katkı sunacak, değerli bir adım olarak görüyorum.

"Doğumunun 75'inci Yılı Anısına Doktor Sadık Ahmet Anma Programının başarılı geçmesini diliyorum.

Merhumun aziz hatırasına ve davasına sahip çıkan Yurtışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımızı tebrik ediyorum.

Başta muhterem eşi ve çocukları olmak üzere Doktor Sadık Ahmet’in ailesine, yol arkadaşlarına ve Batı Trakya'daki kardeşlerime sabır diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.”

 

Anahtar Kelimeler: Erdoğan: “84 milyon olarak tüm imkanlarımızla, Batı Trakya'daki kardeşlerimize sahip çıkacağız"